Tammikuussa tuli ystävien luona puheeksi heidän lempiruokansa: Vihannespihvit, joissa on mukana broilerin jauhelihaa. Kun vielä lähtiessa saimme mukaan pakasteesta maistiaiset ja kotona totesimme, että aah, niin herkullisia, niin jatkossa on tehty näitä jo pariin kertaan meilläkin. Maistuu hyvin pikkuväellekin! Kolmen ensimmäisen aineen jälkeen ohje oli viitteellinen, siispä lisäsin tähän omaani suurin piirtein sellaisia määriä, kuin mitä itse käytin.
Kana-kasvispihvit
- Pussi sekavihanneksia
- 400 g broilerin jauhelihaa
- 3 munaa
- sipuli
- 1 dl korppujauhoja (meillä gluteenittomia kaurahiutaleita)
- suolaa (1½ tl)
- maustepippuria
- 1 dl ruokakermaa
Sulata sekavihannekset ja hienonna ne sekä lohkottu sipuli monitoimikoneessa tai sauvasekottimella. (Laitoin sekaan kerman, niin kävi näppärämmin.)
Lisää sitten muut aineet ja sekoita hyvin – tein kaiken samalla koneella. Paista voissa molemmin puolin pannulla litteitä pihvejä. Jos pihvit ovat paksuja, voit varmistaa kypsymisen hauduttamalla vielä uunissa koko satsia.
Nämä ovat hyviä kylmänäkin, joten kannattaa tehdä heti kaksinkertainen annos. Valmistin pikkuväelle yhtenä iltana pikkiriikkisiä, suupalan kokoisia tikkuherkkuja: alle voideltu leipäpala, sitten juustisiivu, kurkkuviipale ja pihvin pala. Kaikki yhteen hammastikuilla ja kyllä popsittiin antaumuksella! Kiitos ohjeesta ja terveiset Jukojärvelle!
Vaikuttaa maukkailta. Perheessäni on kasviskammoisia, niin tähän kasviksia saa kivasti ujutettua mukaan. Kokeiluun menee 🙂
Kiva jos tykkäisivät! Ajattelin ihan samaa meidän pikkuväen kanssa.
Nytpä tiedänkin, mitä meillä tarjotaan vappuna. En ole aikaisemmin tuollaisia pihvejä tehnyt, varmaan makoisia.
Toivottavasti teilläkin tykätään!