Syyslomalla

Mekin isännän kanssa saimme pitää kunnon syysloman, kun vieraina oli pientä väkeä ja vähän isompaakin. Vettä ei satanut, joten monenlaista kivaa päästiin päivien mittaan tekemään.  Pikkupiikakin ehti jo kahden vuoden ikään. Sen kunniaksi valmistettiin  nakukakku

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

… ja leivottiin pullaakin.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tässä on valmistumassa nakkipiiloja ahkerien apulaisten kanssa.

14610988_1186232848082000_2656488738883924035_n 14568190_1186232918081993_7732379796588419880_n

Liikkeellä oli kuningas ja kuningatar

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

tässä kuninkaan ottama taidekuva.

EPSON DSC pictureViimeiset vaahteranlehdet olivat pudonneet navettapihalla ja sehän tiesi hauskoja hommia:

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERARuohonleikkuri puhallettiin puhtaaksi paineilmalla ja pestiinkin ennen huoltoon viemistä. Pikkurengille yritettiin löytää monenlaista hommaa, hän kun haluaisi aina olla oikeissa töissä auttamassa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kaksi kertaa syötiin hienosti ulkona: Toisen kerran kiinalaisessa ja toisen kerran Pappilan Tavernan pizzaperjantaissa. Mukavaa oli vanhojenkin seurata pikkuväen ruokahalua ja upeaa käyttäytymistä.

Pikkurenki oli äidin ja papan kanssa  suppilovahveroita etsimässä. Toisella kerralla pikkupiikakin oli mukana – puolukoita popsimassa!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Eväshetkeä varten mummu oli ottanut lapsukaisille metsään mukaan tuolitkin

EPSON DSC picture ja kun nuorella paparazzilla oli myös kamera, niin kaikki tuli ikuistettua.

EPSON DSC picture

Myös oma sieniretki.

EPSON DSC picture

Joutsenet olivat päivittäin ruokailemassa lähipellolla

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ja joskus vähän häiritsivätkin trumpettisooloillaan pikkupiian päiväunia. Tässä paparazzin kuvaotos.

EPSON DSC picture

Kanalasta löytyi piilopesä, onneksi munat olivat vielä ihan tuoreita.  Tässä kuvassa taas esimerkki siitä, kuinka ihanan kesyjä nuo uudet kanat ovat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kalalla käytiin myös päivittäin ja kolmen hauen lisäksi saaliina oli tällainen kummajainen:

14681876_1189391357766149_4041135550471585049_n

Eipä ihme, että pikkupiialle tuli hetkessä sanavarastoon uusi sana!

Hauskimmat leikit olivat kuitenkin pimeiden iltojen ulkoilut tasku- ja otsalamppujen kanssa. Voi sitä kirkumista ja riemua, kun joku piilossa olija löytyi pensaan takaa! Kaupungin valoissa tätä ei voi harrastaa, mutta meillä on ympärillä vain pimeyttä, joka tässä tapauksessa oli oikein hyvä asia. Kyllä me sitten loppuviikolla vähän virittelimme talvivalojakin pensaisiin, niitäkin kun on mukava katsella.

Oli taas niin ihana viikko. Pikkuväki tuo aina tullessaan ilon ja vilskeen, joka sitten häviää auton takavalojen myötä. Lomat on nyt kuitenkin vietetty ja arki jatkuu meiltä kolmelta vanhalta: pappa, mummi ja kissa. Senkin ikuisti muistoksi ahkera paparazzi.

EPSON DSC picture

Hyvää talven odotusta kaikille rakkaille ja myös teille lukijoille!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Advertisement
Kategoria(t): Pikkuväen kanssa Avainsana(t): , , , . Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.

2 vastausta artikkeliin: Syyslomalla

  1. Sylvi Pehkonen sanoo:

    Mukavaa on olla jälkipolven kanssa. Ensi viikolla täälläkin on lapsilla viikko lomaa. Saa nähdä saammeko vieraita. Lapsenlapsenlapset kävivät kyllä viime viikolla päiväksiltään. siunausta perheellenne.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s