Angervoja kokkotarpeiksi

Voi hyvänen aika, miten huonosti rinneangervot sekä keiju- ja virpiangervot pärjäsivät viime talven. Leikkasin niistä ensin vain latvoja, kuten yleensä keväisin teen, mutta sitten meni hermo. Isäntä tuli avuksi raivaussahan kanssa ja hetkessä kaikki kasvustot, hanhikit mukaan lukien, oli pantu mataliksi. Lipputangon ympärillä olevat keijuangervot olivatkin levinneet jo hurjan laajalle ja tuhonneet nurmikon, täytyy kai laittaa uusia siemeniä tuohon paljaaseen paikkaan ennen kuin voikukat valtaavat alueen.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aukealta näyttää, mutta hyviä juhannuskokkoaineita saatiin muutama kärryllinen.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Toivottavasti tämä oli oikea toimenpide. Hanhikeista on kyllä hyviä kokemuksia, mutta angervojen rankka alasleikkaus on uusi kokeilu.

Mutta iloisiakin asioita on: Pilvikirsikka selvisi loppujen lopuksi hyvin, vaikka muuta pelkäsin.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ja leikkimökin takana, tuolla metsäkauriiden karsimien tuijien vieressä,

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

kukkivat kauniisti pikkurengin syksyllä istuttamat tulppaanit. Eikä jäniskään ole niitä käynyt popsimassa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Advertisement
Kategoria(t): Piha ja puutarha Avainsana(t): , . Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.

4 vastausta artikkeliin: Angervoja kokkotarpeiksi

  1. Anneli Mikkonen sanoo:

    Angervoja leikataan Turun hautausmaalla muutaman vuoden välein ihan matalaksi, 20cm. Kukkivat hienosti seuraavana kesänä.

  2. sylvi sanoo:

    Ihania nuo kerrotut tulppaanit. ♥ ♥

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s