Lupasin pikkurengille, että kun hän seuraavan kerran tulee mummolaan, istutetaan leikkimökin viereen vanhaan kukkalaatikkoon kesäkukkia. Viime viikonloppuna sitten lähdimme ostoksille. Mikael valitsi viisi haluamaansa kasvia ja kuinka ollakaan, saimme vielä ottaa ihan ilmaiseksi nuutuneita taimia rullakosta. Näinhän siinä sitten kävi: Auton perä kukkia täynnä. Arvatkaas kuka muu oli innoissaan paitsi mummo!
Sitten istutuspuuhiin: Kanankakkaa multaan
ja taimet paikoilleen. Korkeimmat taakse, sanoi puutarhuri.
Kyllä tulikin kaunista!
Takareunalle laitettiin pienet mustasilmäsusannan taimet. Mikael kylvi ne aiemmin, mutta kasvu on ollut hidasta. Jospa ne kesän mittaan innostuisivat nousemaan korkeuksiin!
Minttukin kävi omaa puutaan ihastelemassa: Kauniisti kukkii pilvikirsikka.
Samalla voitiin kokeilla, tuliko mummon neulomasta mekosta sopiva.
Oikein söpö! Kunnon ohjetta ei ollut, mutta valmistuihan se lopulta usean purkamisen jälkeen. Joka tapauksessa idea lähti tästä (klik) kukkamallista, jonka halusin mekkoon kokeilla.
Kesän lämpöä odotellaan edelleen. Omenapuut kukkivat runsaasti…
…ja sisällä kukki Senja-mummolta kauan sitten saatu kaktus, joka täytti koko talon huumaavalla, trooppisella tuoksullaan. Yksi yö kukassa ja sitten kaikki on jo ohi. Mutta ehti sitä pieni kukkapoikakin onneksi ihastelemaan.
Kaunis kuva Mintusta ja mekosta!
Kiitos, Reetta!
Huomenta ! Olet oikea viherpeukalo, todella ihana ! Omat kaktukseni ovat todella huonossa kunnossa. Tyvestä alkaa leviämään ruskea ”ihottuma” ja se nousee edelleen lehtiin ja muutaman viikon kuluttua koko varsi irtoaa. Koskaan aiemmin ei ole ollut vastaavaa, pakkastakaan eivät ole saanneet, käsittämätön tauti. Meillä omenapuut pudottavat jo terälehtiään, nurmikko aivan valkoinen. Terveisiä pikkuväelle ! t Sinikka
Voi harmi ne kaktukset. Olisikohan joku virustauti? Vai liian vahva multa? Meilläkään ei kukkia muuten tulisi, mutta talviaika viileällä, jopa kylmällä lasikuistilla saa ihmeitä aikaan.