Tuoksumiekka

Viime keväänä tilasin Korpikankaalta kasveja ja siinä mukana tuli myös pussillinen tuoksumiekan sipuleita. Piilotin ne mökin kukkapataan samettiruusujen sekaan, sillä en oikein keksinyt muutakaan paikkaa. Voi ihastus, miten näyttäviä kukkia sieltä kesän mittaan kasvoi! Huumaava tuoksukin vielä.

20140829_1806171

Kun tänä keväänä tein siementilausta, muistin nämäkin ihanuudet. Kaksi pussillista ostin, tulivat viimeviikolla. Nyt ne saavat kukkia jossain täällä kotona, että voin mahdollisimman usein niitä käydä nuuhkimassa. Jos näet kaupan kukkasipuleiden joukossa tällaisen pussukan, kokeile!
OLYMPUS DIGITAL CAMERA


P.S. Isäntä kantoi varastosta raskaan taimikasvatushyllyn paikoilleen lasikuistille ja sain viritellä ikivanhan kasvivalon kattoon. Se toimii ajastimella ja nostan ketjuja kasvun myötä korkeammalle. Nyt kelpaa aloitella vaikka mitä kukkapuuhastelua!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Advertisement
Kategoria(t): Piha ja puutarha Avainsana(t): . Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.

2 vastausta artikkeliin: Tuoksumiekka

  1. Sinikka sanoo:

    Moikka ! Mulla oli viime kesänä tuoksumiekkaliljoja. Esikasvatit sipulit ja olisko ollut että 10 lähti 7 taimelle. Pidin isossa saviruukussa ja tuoksu oli todella hyvä ! Eivät tarvinneet tukea ja kukat kesti monta viikkoa. Pidän taas silmät auki, jospa tulevenakin suvena ! t sinikka

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s