Laitan tähän vielä uudelleen reseptin, jota olen ahkerasti valmistanut tänäkin keväänä, raparperiaikaan. Linkitin sitä Mantan kyökissä viime vuonna täällä, mutta asian yksinkertaistamiseksi liitän sen itsellenikin -tallelle ja muistiin. Ohje on siis Anna-Maija Tantun toimittamasta kirjasta Hyvää ruokahalua, resepti on Ulla Vesterisen. Olen vähentänyt hiukan sokerin määrää, tuntui liian makealta! Myös valmistustapa on hiukan matkan ja kokemuksen myötä muuttunut.
Raparperipiirakka
- 3 munaa
- 3 dl sokeria
- 8 dl jauhoja (gluteeniton Sununtai)
- 3 tl leivinjauhetta
- 2½ dl maitoa
- 150 g voita
Päälle raparperipaloja (olen lisännyt sekaan joskus omenalohkoja ja kuvan piirakkaan myös mustikoita)
Kuorrutus:
- 100 g voita
- 2 dl sokeria
- 2 tl vaniljasokeria
- 2 dl jauhoja (glut.)
Vatkaa munat ja sokeri. Lisää voi maitoon ja kuumenna niin, että rasva sulaa. Kaada hiukan jäätynyt seos muna-sokerivaahtoon. Lopuksi kuivat aineet keskenään sekoitettuna. Levitä leivinpaperin päälle uunipellille ja ripottele raparperipalat pohjan päälle.
Nypi tai sekoita muulla tavalla kuorrutuksen aineet keskenään. (Olen käyttänyt osaksi myös riisijauhoja, silloin päällys on erityisen rapeaa.) Levitä muruseos piirakalle ja paista 175 asteessa 30-40 minuuttia.
Ohjeesta tulee iso pellillinen herkullista piirakkaa, jonka kyytipojaksi voi halutessaan tarjota vaikka vatkattua vaniljakastiketta. Ohje on alun perin vehnäjauhoille, mutta myös näin gluteenittomana se on älyttömän hyvää!
Kiitos täytyypä kokeilla.
Tiedätkö mitä voisi maidon sijasta laittaa, kun siskoni ei kestä maitoa.
Katsopa tätä linkkiä! En ole kokeillut, mutta vaikuttaisi ihan hyviltä korvikkeilta. Entä omenamehu?
http://www.terve.fi/laktoosi-intoleranssi/miten-korvata-maito-ruuanvalmistuksessa
Vaikuttaa tosi herkulliselta. Kun sade taukoaa, pitää hakea raparperit. Muutoinkin kiva maanläheinen blogi, joka ei ole täynnä turhanaikaista sisustus ja muotihömppää
Kiitos, Ani, kommentista, mukava tutustua! Tämän ohjeen tytär löysi linkittämästäni blogista vuosi sitten ja siitä lähtien se on ollut suosikkiresepti. Pakastin jopa pieniä raparperinpaloja pari pussia talveksi ihan tätä varten…
Kiitos! Nappaan reseptisi kansiooni ja kokeilen heti nyt sunnuntaina kyläyhdistykselle, kun tulevat laittamaan retkireitin kylteille ja merkatuksi. ❤
No sinnehän se onkin mitä mainioin tarjottava! Mukavaa talkoohenkeä kylällenne!
Kiitos hyvästä raparperipiirakkaohjeesta , jo kaksi pellillistä mennyt parempiin suihin , Tuonne menee eväslaatikoihin metsään kahvihetken jälkkäriksi. Olen aina raparperiaikaan ihan hukassa kun hyvää ja näppärää ohjetta ei tahdo löytyä mistään , kaikki edellisen kesän ohjeet ovat hävinneet ja kokeilu on aloitettava alusta.. Nyt sinä pelastit pulasta, Tätä leivotaan meillä monta kertaa. Kiitos !
Ole hyvä vaan! Meillä on myös tehty monta kertaa tätä ja aina se maistuu yhtä ihanalta. Loppujen lopuksi nopea tehdäkin!
Tämä piirakka oli tosiaan nimensä veroinen. Tein sitä juhannukseksi ja jopa lapsenlapseni ( 7 ja 4 v) kehuivat sitä, joten kiitos!
Mukava kuulla! Sitä on meillä tehty jo monta kertaa ja pian alan taas valmistaa iltapäivän vieraille. Iloisia kesäpäiviä sinulle!
Hei kiitos raparperireseptistä!Taitavat olla jo liian puisia, mutta kokeilen tavella, kevättä odotellessa, raparperi’hillokkeella’, jota tein keväällä pakkaseen: raparperia pieninä paloina sekä kanelia ja sokeria keitetään välillä hämmentäen hiljaisella tulella. Maistuu myös mielestäni piirakan lisäksi muunakin lisukkeena, esimerkikisi lampaanlihan kanssa. Tuula.
Kiitos vaan vinkistä! Jos käytät hilloa, niin yhdessä kuorrutuksen kanssa voi olla liian makeaa.