Rauhallista Joulua!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

” Katso, kuinka tuhat kynttilää valaisee noin illan pimeää. Niin kuin pieni, hento rukous leijuu Luojan luokse huokaus.

Joka liekki niin kuin ikkuna taivaan kodista tuo valoa. Liekin valo on kuin lohdutus, häviä ei koskaan rakkaus.

Kaikki muistot, kaikki kultahetket, sydämessänsä on tallella. Muistaa vielä monet kauniit retket, mukana ne kulkee aarteena.”

Tässä on osa laulusta, jonka Ami Varjotie tulkitsi eilen kirkossa ”Hyvä Tuomas Joulun tuopi” – konsertissa. Sanat ovat Hanna Ekolan: Lapsi kulkee äidin kanssa, käsi kädessä, hautausmaalla, vieden enkeliä ja joulukynttilää haudalle. Tänä jouluna tuo aihe on oman äidin poismenon vuoksi voimakkaasti läsnä. Siispä toivotan kaikille lukijoille laulun  myötä

Rauhallista, muistorikasta, hyvää Joulua!  

Jouluruusu

Monet kauniit hetket äidin ja isän kanssa kulkevat tänäkin jouluna mukanani aarteina.   Jos haluat kuunnella laulun, löydät sen täältä.

”Häviä ei koskaan – rakkaus.”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Advertisement
Kategoria(t): Sekalaista. Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.

8 vastausta artikkeliin: Rauhallista Joulua!

  1. Nettimartta sanoo:

    Kaunista ja levollista joulua!

  2. metsätonttu sanoo:

    Kaunista ja rauhallista maisemaa! Hyvää Joulua teille sinne!

  3. Lissu sanoo:

    Rauhallista joulua sinne kylän toiselle reunalle!

  4. Tarja sanoo:

    Rauhallista Joulua Riitanpuutarhaan 🙂

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s